Altın Fiyatları Gelecek Hafta 1.900 Doları Kıracak Mı?

telegram

Teknik analist Gary Wagner’e göre, bir kez daha altının önemli ölçüde daha yüksek değerde çalışması için mükemmel koşulları yaratan ikili bileşen var. Birincisi, ABD TÜFE endeksinin Ocak ayında %7,5’e yükseldiğini gösteren enflasyon verileri. İkincisi, Ukrayna ve Rusya’daki jeopolitik gerilimlerin güçlenmeye devam etmesi.

Piyasalarda bu hafta neler yaşandı?

Nisan vadeli altın işlemlerinde en aktif sözleşme %1,47 artışla 1.864 doları alarak güçlü ve dinamik bir ralli gerçekleştirdi. Altın fiyatları, 1.865,20 dolar ile yüksek bir seviyede işlem gördü ve bu yüksek işlem işlemin son 10 dakikasında gerçekleşti. Altın vadeli işlemleri, 1.827 dolardan açıldı ve 1.821,10 doların en düşük seviyesinden işlem gördü. ABD dolarında eşzamanlı güce ve ABD hisse senetlerinde tanımlanmış bir satışlara sahip olduğumuz için bu ralli kesinlikle bir cennet oyunu.

kripto para robotu
Altın fiyatları

Şu anda dolar endeksi %0,58 veya yaklaşık 55 puanlık net kazanç olan 96,105’te sabitlendi. Spot altın fiyatlarına KGX (Kitco Altın Endeksi) gözüyle baktığımızda doların gücü görülebilir. Şu anda, KGX spot altın fiyatını 1.860,50 dolarda sabitliyor ve bu da 33,90 dolar net kazanç demek. Normal trade nedeniyle daha yakından incelendiğinde, 40,65 dolarlık güçlü kazancımız %2,23. Ancak, doların gücünü hesaba kattığımızda, 6,75 dolar veya %0,37 çıkarmalıyız.

Altın fiyatları

Altın fiyatları için iki bileşen: Enflasyon endişeleri ve Ukrayna gerilimi

Tüketici fiyatlarına ilişkin veriler, çalışan Amerikalıların zaten bildiklerini doğruladı; Mal ve hizmetlerin maliyetleri kontrolden çıkmaya devam ediyor ve günlük temel ihtiyaçlar daha pahalıya mal olmaya devam ederken, ortalama Amerikalılar üzerinde hanelerinin finansal ihtiyaçlarını karşılama konusunda daha fazla baskı oluşturuyor. ABD TÜFE için beklentiler, Ocak ayındaki %0,4’lük artışın net sonucu olarak enflasyonist baskıların %7,3’e yükseleceği yönündeydi. Dow Jones tarafından anket yapılan ekonomistlerin tahminleri, Ocak ayında yıllık bazda %7,2’lik bir artış olacağı sonucuna vardı.

Altın fiyatları

Ocak ayında tüm kalemler için tüketici fiyat endeksi %0,6 artarak yıllık %7,5’lik bir enflasyon düzeyi ile sonuçlanırken, gerçek rakamlar her iki tahminin de oldukça üzerinde geldi. Bu, Şubat 1982’den bu yana görülen en büyük enflasyon artışı.

kripto para robotu