Ocak’ta imalat PMI 8 ayın en düşüğünde

telegram

Türkiye imalat PMI Ocak’ta 50,4 ile 8 ayın en düşük seviyesinde açıklandı. Aralık ayında 50,5 seviyesinde bulunan verinin beklentisi 51 düzeyinde bulunuyordu. İSO tarafından yayımlanan raporda girdi maliyetlerinde artışın firmaların yeni sipariş alması üzerinde olumsuz etki yaptığı ve üretimin yavaşlamasına katkı yaptığı ifadesi dikkat çekti.

Rapora göre istihdamda artış 20. ayında da devam etti. İstihdam ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinden gelen katkılar sayesinde imalat PMI 50 seviyesi üzerinde gerçekleştiği belirtildi. Devam eden fiyat baskılarının firmaların yeni sipariş almakta güçlük çekmesine neden olduğu ve Ocak ayında toplam yeni siparişlerin üst üste dördüncü ay yavaşlama kaydettiği belirtildi. Yeni ihracat siparişlerinin de yedi aylık büyüme sürecinin ardından hız kestiği vurgulandı.

kripto para robotu

Ham madde temini ve lojistik sıkıntılarının yanı sıra fiyat artışlarından kaynaklanan zorlukların, tedarikçilerin teslimat sürelerinin artmaya devam etmesine yol açtığı vurgulandı. Son olarak, firmaların hem girdi hem de nihai ürün stoklarının da Ocak’ta azalma kaydettiği belirtildi.

kripto para robotu