Petrol için kritik hafta

telegram

Petrol fiyatları, Rusya- Ukrayna belirsizliğinin sürmesi ile birlikte küresel petrol arzında görülebilecek bir daralma endişesiyle yükselişini sürdürüyor. ABD’nin strateji petrol rezervini kullanabileceğine yönelik haber başlıklarının olmasına rağmen petrol yukarı yönlü görünümünü koruyor.

Haber başlıkları arasında ABD ile birlikte bazı ülkelerin yaklaşık 60 milyon varil petrolü piyasaya sürebileceği bulunuyor. Petrol piyasası üzerinde takip edilen diğer bir önemli gelişme ise OPEC+ Grubunun yarın gerçekleştireceği toplantı olacak. OPEC+ Grubu Ağustos ayından itibaren her ay üretimini günlük 400 bin varil artırma kararı alıyor. Mart ayı toplantısında artan jeopolitik riskler sonrası 400 bin varilin üzerinde üretim artışı kararının alınıp alınmayacağı takip edilecek.

kripto para robotu

Bu gelişmelerin yanı sıra petrol fiyatları için en önemli gündem Rusya – Ukrayna gerginliği olmaya devam ediyor. Bölgeden gelecek haber akışları petrol fiyatlarının seyri üzerinde etkili olmaya devam edecektir.

Teknik olarak değerlendirildiğinde, WTI’da 99$ ve 100.55$ seviyeleri direnç olarak takip edilmektedir. Yükselişin devamında bu seviye yakınlarında kar satışı görülebilir. 100$ üzerinde kalıcı seyirler görülmesi durumunda ise petroldeki yükseliş trendi devam edebilir. Diğer taraftan, aşağı yönlü seyirler için ise 95$ altında seyirler görmeden satış yönlü pozisyonlar için temkinli olmakta fayda var.

kripto para robotu