Petrolde gözler OPEC’te

telegram

Eylül 2013’ten beri görülmeyen seviyeleri aşan WTI ve Brent Petrol Ukrayna-Rusya gerilimi ve arza yönelik gelişen korkularla beraber 100 dolar seviyelerini geride bırakmaya devam ediyor. Gün içi işlemlerde %8 yükseliş kaydeden petrol vadelileri bu sabah 110 $ seviyelerinden işlem görerek yukarı yönlü güçlü sinyaller veriyor.

Salı günü Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) üye ülkeleri, petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hızlı fiyatlamaları hafifletmek amacıyla 60 milyon varil petrol rezervini serbest bırakma planlarını açıkladılar. Bunun bir parçası olarak, ABD stratejik petrol rezervinden 30 milyon varili serbest bırakacak. Bu gelişmenin Petrol piyasalarında rahatlamaya yetmediği ve gün içi hareketliliğin devam ettiği görülüyor.

kripto para robotu

Dün günü 106,25 $ seviyesinde tamamlayan WTI Ham petrol bugün 107,17 $ seviyesinden açıldı. Gün içerisinde 105,37 seviyelerine kadar geri çekilen ham petrol şu an 111 dolar civarından işlem gördüğü, gün içi %7’nin üzerinde yükseliş kaydettiği görülmektedir.

Brent petrolün varil fiyatı dünü 107,35 $ seviyesinde kapatırken, bu sabah 107,08 $ seviyesinde açıldı. Gün içerisinde 106,81 $ seviyesine dokunarak yükselen Brent petrol gün içi %7’i aşan kazanımlarla şu dakikalarda 112,57 $ seviyesinden alıcı buluyor.

Rusya geriliminin petrol fiyatlarında etkili olmaya devam edebileceği ifade eden uzmanlar geri çekilmelerin alım fırsatı olduğunu vurguluyorlar. Analistler, bölgede yaşanabilecek gelişmelerle birlikte petrol fiyatlarında savrulma olabileceğinin altını çiziyor. Dolayısıyla kısa vadeli pozisyonlarda dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyorlar.

100$ hedef fiyat veren yabancı aracı kurumların tekrar hedef fiyatlarının revize edilebileceği görüşü hakim. Bununla birlikte yüksek petrol fiyatlarının 2022 yılının baz senaryosu olan yüksek enflasyonu tetikleyebileceğine yönelik görüşler de bulunuyor. Dolayısıyla enflasyonun daha da yükselmesi halinde oyun kurucu Merkez Banka’larının para politikasında atacakları adımlarda gecikmeler olabilir. Bu anlamda Mart ayında faiz artırması beklenen Fed’e yönelik algıların yumuşadığını söylemek mümkün.

Gözler bugün gerçekleşecek OPEC toplantısında olacak.  OPEC+’ın toplantıda mevcut politikaya bağlı kalması muhtemel senaryo gibi görünüyor.  OPEC+ şimdiye kadar piyasaya her ay ilave 400.000 varil ekleme politikasında bir değişiklik olmadığının sinyalini verdi.

kripto para robotu