Rusya Merkez Bankasından şok faiz hamlesi

telegram

Rusya Merkez Bankası, politika faizini 1050 baz puan artışla yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye yükseltti. Banka tarafından yapılan açıklamada; Faiz artırımı rublede değer kaybı ve enflasyon risklerinde artışın telafi edilmesi için dizayn edildi denildi ve daha fazla faiz kararına açık olunduğu vurgulandı. Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina saat 16.00’da basın toplantısı düzenleyecek.

Bu arada Rusya şirketlerin döviz gelirlerine zorunlu satış uygulaması getirdi. Rusya Merkez Bankası, aracı kurumlara yabancı tüzel kişilerin ve bireylerin Rus menkul kıymetlerini satmasına engel getirmeleri talimatı verdiğini açıkladı.

kripto para robotu

Hafta sonu Avrupa Birliği (AB), ABD, Kanada, İngiltere ve diğer ülkeler, Rusya’yı uluslararası ödeme sistemi SWİFT’ten çıkarma kararı aldı. Japonya ve Güney Kore de karara katılacaklarını duyurdu. Diğer taraftan Belçika, İzlanda, İtalya, Finlandiya, Danimarka, Romanya, Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hollanda ve Almanya, hava sahasını Rus havayolu şirketlerine kapattıklarını duyurdu. Haberin ardından bu sabah Ruble offshore işlemlerde yüzde 29 geriledi.

kripto para robotu